۱۳۹۳ بهمن ۲۷, دوشنبه

۲۷ بهمن ۱۳۱۴، روزی كه رضاشاه روابط ايران با آمريكا را قطع كردضاشاه پس از دريافت گزارش رئيس هيات سياسي ايران در واشنگتن ۲۷ بهمن ۱۳۱۴ دستور داد كه روابط سياسي با ايالات متحده آمريكا قطع شود . غفار جلال علاء رئيس نمايندگي ايران در آمريكا گزارش كرده بود كه پليس شهر واشنگتن اتومبيل وي را متوقف و با اين كه خود را معرفي كرده بود به او ورقه جريمه داد . وی نوشته بود كه به علت امتناع از دريافت ورقه جريمه ، مامور پليس او را به ايستگاه پليس منتقل ميكند و در آنجا چند ساعت بازداشت مي شود كه اين عمل مغاير مصونيّت ديپلماتيك است . در روز مورد بحث "غفارجلال علاء" خود رانندگی اتومبيل سفارت را بر عهده داشت . پليس واشنگتن او را متهم به رانندگی بيش از سرعت مجاز كرده بود.

وزارت خارجه ايران گزارش را عينا برای رضا شاه ارسال می دارد و وي اين عمل را بي احترامي نسبت به كشور ايران تلقي كرده و دستور قطع روابط و احضار كاركنان سفارت ايران از واشنگتن و اخراج هيات سياسي آمريكا از تهران را مي دهد. قطع روابط از نيمه فروردين ۱۳۱۵ عملي مي شود، ولي غفار جلال علاء در بهمن ماه به تهران احضار ميگردد . مقام ديپلماتيك وی در واشنگتن ، "وزير مختار" بود .
روابط ايران و آمريكا پس از اين رويداد قريب به دو سال قطع بود تا اينكه سرانجام ماجرا با اعزام نماینده ویژه فرانکلین روزولت رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سال ۱۳۱۷ و عذرخواهی رسمی آمریکایی‌ها خاتمه یافت . پس از آن سفارت ایران در واشنگتن بازگشایی شد .

منبع : کتاب "تاریخ روابط سیاسی ایران و ایالات متحده امریکا" نوشته رحیم رضازاده ملک


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر