۱۳۹۲ مهر ۴, پنجشنبه

از رضا شاه و تصویب سنّ ۱۶ سالگی برایِ ازدواج تا جمهوری اسلامی و تصویب ازدواج کودک با پدر خوانده


رضا شاه در سال ۱۳۰۴، پس از   تاسیس اداره ثبت احوال، داشتن شناسنامه را برایِ تمام افراد الزامی کرد، از آنجایی که روحانیون و ریش سفیدان عقد کودکان نابالغ را می‌خواندند رضا شاه برای جلوگیری از این کار، همینطور فرصت دادن بیشتر به دختران،  قانون حد اقل سنّ ازدواج، ۱۶ سالگی تصویب شد.

این قانون و کشف حجاب پس از آن به دختران جامعه فرصت بسیار بیشتری برایِ رشد و بالندگی داد.
حال، ۸۸ سال پس از آن روز ها، ادامه نسل روحانیون مخالف با رضا شاه، کار را به جایی‌ رساندند که قانون ازدواج کودک و پدر خوانده را تصویب کردند.


این همان عظمت دادن معنویات و روحیاتی بود که خمینی ،۱۳۵۷، قول آن را داده بود؟؟؟
منابع: ۱، ۲ ، ,4,۳ 

۶ نظر:

 1. اشتباه شاه همین بود که به این جماعت بیمار و ناهنجار، به قول شما اجازه‌ی رشد و بالندگی داد و نتیجه‌اش را هم دید. آخوندها خوب می‌دانند با کسانی طرفند که اگر به آنها خوبی شود به آنکه خوبی کرده لگد می‌زنند و اگر توی سرشان زده شود به آنکه تو سری زده تعظیم می‌کنند. نمونه‌اش هم همان‌هایی که زیر این لینک در بالاترین منفی می‌دهند!

  پاسخحذف
 2. rohesh shad
  lanat be molla o din tazi o mozduran bisharaf zedd o zuresh

  پاسخحذف
 3. کسانیکه سروکارشون با قانون ودادکستری نیافتاده است فکر میکنند این قوانین جدید است نه خیر ابنها بوده واجرا میشده است حالا یک مشت احمق میخواهند انرا قانونی کنند اگر وقت دارید روزها بروید دادگستری ببینید چه قوانین احمقانه ای از گذشته بیاد گار مانده وچه پدری بحصوص از زنها در میاورد مانند حضانت پدر بزرگ ودیگر قوانین قرون وسطایی که همان پدر وپسر جرئت عوض کردن انرا نداشتند

  پاسخحذف
 4. رضا شاه هم اشتباه کرد که سن ازدواج رو ۱۶ سالگی اعلام کرد! من هر چه فکر کردم و تحقیق ربط این مطلب را با قانون و در واقع حماقت مجلس اسلامی رو متوجه نشدم! مگر در قانون مجلس اومده دختر ۶ ساله با پدر خوانده میتونه ازدواج کنه که رضا شاه سن ازدواج رو ۱۶ ساله اعلام کرده؟؟؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. ربطش اینه که اگر رضا شاه نبود الان ایران هم یه کشوری بود مثل افغانستان و پاکستان!ربطش اینه که اگر این موضوع در کشوری مثل افغانستان و پاکستان اتفاق بیفته ۹۹%مخالفتی با اون نمیکنند مگر این که شما منکر تفاوت بین ایران و اون ۲کشور بشید و مردم ایران رو با مردم متحجّر و خشک مغز طالبانی اون ۲کشور یکی‌ بدونید!! ضمنا این موضوع سنّ ازدواج(۱۶سالگی) عهد تیرکمون هم از اون حرفا بودا !!! فکر کنم بعضی‌ وقت‌ها با خودت فکر میکنی‌ و افسوس می‌خوری چرا من اون زمان به دنیا میومدم؟! اگر اون زمان متولد شده بودم چنین و چنان می‌کردم !!معما چون حل گشت آسان بود اگر پافشاری و تلاش همین مرد نبود... ولش کن به هر حال هر چه بود گذشت خود کرده را تدبیر نیست..

   حذف
  2. ناشناس گرامی‌ شما مثل اینکه دقیق نخوندین قانون تصویب شده چی‌ هست ، سرپرست حتا در زمان حضانت ( قبل از بلوغ هم میتونه بچه رو عقد کنه!! ) به ۹ سالگی می‌رسه حتما باید این قضیه محرمیت حل بشه !! حالا '''حد اقل'''' سنّ ازدواج ۱۶ سالگی زمان رضا شاه را مقایسه کنید با ازدواج خردسال بی‌ سرپرست جمهوری اسلامی

   حذف